Συντονιστής/τρια-Ερευνητής/τρια - κωδ. Θέσης: Res_Lar_03/2017

Περιγραφή θέσης
Συντονιστής/τρια-Ερευνητής/τρια  (κωδ. Θέσης: Res_Lar_03/2017) στο πλαίσιο της υλοποίησης ολοκληρωμένων ευρωπαϊκών προγραμμάτων που αφορούν θέματα Επαγγελματικής κατάρτισης, Δια Βίου Εκπαίδευσης, ανάπτυξης ανθρωπίνων πόρων και βιώσιμης ανάπτυξης σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Απαραίτητα τυπικά προσόντα

  • Πτυχίο Κοινωνικών, Διοικητικών η Οικονομικών σχολών (Κοινωνιολόγου, Οικονομολόγου, Ψυχολόγου, Διοίκηση Ανθρωπίνων πόρων ή/και έργων, Εκπαίδευσης Ενηλίκων),
  • Κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου (σε θέματα Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού, ή/και Διαχείρισης Έργου, ή/και Εκπαίδευσης Ενηλίκων- Δια βίου Εκπαίδευσης)
  • Άριστη Γνώση Αγγλικών
  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ και εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες και τα social media
  • Εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών σε οποιαδήποτε οργανωμένη θέση εργασίας

Θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα

  • Διδακτορικό Δίπλωμα (PhD) με αντικείμενο συναφές με κάποιο από τα ανωτέρω επιστημονικά πεδία,
  • Γνώσεις στο σχεδιασμό, την οργάνωση και υλοποίηση έργων επαγγελματικής κατάρτισης και εκπαίδευσης
  • Προηγούμενη εμπειρία στο συντονισμό, την υλοποίηση και αξιολόγηση προγραμμάτων εκπαίδευσης ενηλίκων καθώς και ευρωπαϊκών προγραμμάτων
  • Ικανότητες Διαχείρισης έργων, εργασίας υπό πίεση & ομαδικής εργασίας,
  • Δεξιότητες και ευχέρεια στη χρήση του προφορικού και γραπτού λόγου
  • Ικανότητες επικοινωνίας και ανάπτυξης Δημοσίων σχέσεων
  • Δυνατότητα συμμετοχής σε εθνικές και διακρατικές συναντήσεις εργασίας
  • Διδακτική εμπειρία σε Ενήλικες
  • Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας

Αρμοδιότητες

  • Συμμετοχή στην Ομάδα Έργου για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων σε συνάφεια με την επιστημονικότητα του Θεματικού Πεδίου τους και σύμφωνα με της αρχές της Εκπαίδευσης ενηλίκων
  • Διαχείριση όλων των απαραίτητων εντύπων και διαδικασιών όπως αυτές προσδιορίζονται από το εκάστοτε ευρωπαϊκό πρόγραμμα από την έναρξη έως και  τη λήξη του και συγκεκριμένα:
     Συμπλήρωση των απαραίτητων τεχνικών δελτίων καθώς και των καταστάσεων προόδου
     Σύνταξη μελετών, ανάπτυξη εκπαιδευτικών εργαλείων κ.α.,
     Διοργάνωση workshops, προγραμμάτων κατάρτισης, ημερίδων διάχυσης αποτελεσμάτων, κ.α., όπως αυτά προσδιορίζονται από το εκάστοτε ευρωπαϊκό πρόγραμμα
     Συμμετοχή και εκπροσώπηση του οργανισμού σε εθνικές και διακρατικές συναντήσεις εργασίας που πραγματοποιούνται για την υλοποίηση του έργου
     Σύνταξη των τελικών εκθέσεων και αναφορών απολογισμού του κάθε έργου όπως αυτές ορίζονται από την εκάστοτε διαχειριστική αρχή
  • Παροχή εκπαίδευσης σε αντικείμενα του επιστημονικού τους αντικειμένου.
  •  Συμμετοχή στις δράσεις δημοσιότητας των έργων

Τα βιογραφικά θα πρέπει να αποστέλλονται στη διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.