Υπεύθυνος ΙΕΚ - Τομεάρχης - Βόλος - Kωδικός Θέσης: Vol_iek_feb_2017

Περιγραφή θέσης

O Υπεύθυνος ΙΕΚ είναι το άτομο το οποίο συνεπικουρεί τον Διευθυντή στην άσκηση των καθηκόντων του και τον αναπληρώνει.Είναι επιστημονικός – παιδαγωγικός και οικονομικός υπεύθυνος, αρμόδιος για τα θέματα που αφορούν στην εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία του ΙΕΚ.

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ στον τομέα των Κοινωνικών Επιστημών ή/και της Οικονομίας - Διοίκησης
  • Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία στο συντονισμό και την υλοποίηση προγραμμάτων στο χώρο της εκπαίδευσης τουλάχιστον 3 ετών
  • Γνώση του θεσμικού πλαισίου λειτουργίας των ΙΕΚ
  • Πιστοποιημένη γνώση Αγγλικών (τουλάχιστον Β2)
  • Πιστοποιημένη άριστη γνώση χρήσης Η/Υ, εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες και καλή γνώση των πολυμέσων / social media
  • Επιπλέον δεξιότητες:
    • Διαχείρισης έργων
    • Οργανωτικές
    • Τήρησης χρονοδιαγραμμάτων
    • Δημοσίων σχέσεων και επικοινωνίας
    • Ευχέρειας στη χρήση προφορικού και γραπτού λόγου

Θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα

  • Κάτοχος μεταπτυχιακού ή/και διδακτορικού τίτλου στο πεδίο της Εκπαίδευσης Ενηλίκων ή των Επιστημών της Αγωγής ή Management
  • Προηγούμενη εμπειρία στην Εκπαίδευση Ενηλίκων
  • Εισαγωγή στο μητρώο Εκπαιδευτών του Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΟΠΠΕΠ)
  • Γνώση ERP και ιδιαίτερα του λογισμικού ARGUS

Αρμοδιότητες

  • Αναλαμβάνει την ενημέρωση των ενδιαφερόμενων σπουδαστών κατά την εγγραφή τους και συνεργάζεται μαζί τους στενά κατά την διάρκεια των σπουδών τους.
  • Αναζητά και αξιολογεί τους κατάλληλους εκπαιδευτές προκειμένου να στελεχώσουν το τμήμα εκπαίδευσης, τους αξιολογεί και εμπλέκεται ενεργά στην μισθοδοσία τους
  • Είναι υπεύθυνος / η για την εύρυθμη καθημερινή λειτουργία του ΙΕΚ στα πλαίσια της υλοποίησης των μαθημάτων, επικοινωνίας με τους σπουδαστές και τους εκπαιδευτές
  • Οργανώνει εκπαιδευτικές επισκέψεις, σεμινάρια, ημερίδες σχετικές με την ειδικότητα
  • Συμμετέχει ενεργά στην δημοσιότητα του Οργανισμού μέσω των social media